Туве Янссон
(1914 — 2001)
фінська художниця, дитяча письменниця, ілюстраторка шведського походження – з’явилася на світ 9 серпня 1914 року в місті Гельсінкі. Мама майбутньої письменниці, Сігне Гаммарштен, шведка за національністю, сама була відомою художницею та книжковим ілюстратором. Сігне переїхала зі Швеції до Фінляндії, де познайомилася з Віктором Янсоном, знаменитим скульптором, який став батьком Туве.
В сім’ї було троє дітей, серед яких Туве була найстаршою. Молодший брат Ларс також став художником і пізніше працював разом з Туве над коміксами про мумі-тролів. А середній брат Пер-Улоф став фотографом.
По материнській лінії Туве Янсон належала до древнього шведського роду Гаммарштенів, з якого вийшло багато видатних державних діячів і просто знаменитих людей. Багато відомо про її шведських родичів і дуже мало про фінських родичів по лінії батька. В дитинстві кожне літо Туве проводила в Швеції у бабусі, неподалік від Стокгольма. «Найкращим було те, що море знаходилося зовсім поряд. І хоч з галявини біля будинку, де ми гралися з друзями, його видно не було, до нас долітав шум припливу», – згадувала Туве. Вона була дуже прив’язана до своєї родини і стала жити окремо від них уже дорослою – в двадцять сім років.
Майбутня письменниця виросла в оточенні творів мистецтва. Батько став першим критиком і порадником у творчих питаннях. В будинку батьків бували відомі люди та представники творчої еліти, скульптори та художники. Це середовище і сформувало Туве.
В п’ятнадцять років Туве Янсон поїхала вчитися до Швеції, після отримання диплома Коледжу мистецтв, вона проходила стажування в художніх школах Франції, Німеччини, Італії.
Після навчання за кордоном Туве повернулась додому і почала ілюструвати книги та малювати карикатури на замовлення різних видань.
Її живописні роботи представлялися на багатьох виставках Фінляндії і Швеції, а перша персональна виставка відбулася в Гельсінкі у 1943 році.
Однак, справжню популярність Туве Янсон принесли не картини та ілюстрації, а серія написаних нею книг та оповідань про мумі-тролів та інших казкових істот, які живуть у Мумі-долі.
У 1939 році вона написала та проілюструвала казкову повість «Малюк троль та велика повінь». Але книга побачила світ лише у 1945 році. Як тільки це сталося, Янсон зрозуміла, що не в змозі назавжди забути про мумі-тролів, і написала ще одну книгу – «Мумі-троль і комета» (1946), згодом – «Диво-капелюх» (1949) та ряд інших продовжень. Так з’явилося чимало надзвичайних книг з витонченими, оригінальними малюнками.
У 1953-1960 роках Туве Янсон створювала комікси про мумі-тролів для лондонської газети «The Evening News».
Популярність письменниці швидко вийшла за межі Фінляндії. Книги про мумі-тролів були написані шведською, нині вони відомі у всьому світі в перекладах більш ніж тридцятьма мовами. Саме книги про мумі-тролів принесли письменниці загальне визнання. Янсон присуджені численні нагороди, найголовніша з яких – Міжнародна золота медаль імені Г. К. Андерсена (1966). Письмениця була також нагороджена премією Нільса Гольгерсона (1953), премією Рудольфа Койву, медаллю Е. Бесков (1958), премією Шведської Академії Мистецтв (1972), Золотою Президентською Медаллю Фінляндії (1976), премією імені Сельми Лагерлеф (1993). Чотири рази ім’я Туве Янсон було внесено до Почесного списку Г. К. Андерсена. На початку 1978 року за бажанням польських дітей письменницю було нагороджено Орденом Посмішки.
Казки Туве Янсон не обійшов увагою кінематограф. Польська кіностудія за контрактом з письменницею здійснила випуск 39 серій лялькових короткометражних фільмів, що складаються з трьох циклів; шведським телебаченням знято повнометражний фільм за однією з книг під назвою «Між дитиною і дорослим».
Туве Янсон багато працювала для театру, який завжди був її пристрастю. За ініціативи письменниці стали йти вистави за мотивами мумі-казок. Вона брала активну участь у підготовці вистав і костюмів до них. У Шведському театрі 1949 року ставиться п’єса «Мумі-троль і комета», а в 1958 році в Лілла-театрі пройшла п’єса за участю самої Туве Янсон. У 1974 році в Національному оперному театрі йшла «Мумі-опера».
Туве Янсон стала всесвітньо відомою письменницею, найзнаменитішою казкаркою Фінляндії, написала понад двадцять книг для дітей та дорослих, отримала півсотні різноманітних міжнародних премій і нагород як письменник і художник. Пішла з життя Туве Янсон у 2001 році. У Фінляндії був оголошений національний траур. Президент країни, звертаючись із співчуттям до родичів письменниці, сказав, що «творчість Туве Янсон – найбільший вклад Фінляндії у світову культуру після Калевали та Сібеліуса».